Konfidencialitātes riski, kas saistīti ar tiešsaistes bezmaksas mašīntulkošanas rīkiem
Mašīntulkošanas (MT) rīki, piemēram, “Google Translate” vai dažādi citi tiešsaistes rīki, ir mainījuši veidu, kā mēs sazināmies, pārkāpjot valodu barjeras. Tomēr, lai gan šie rīki piedāvā bezmaksas tulkošanas pakalpojumus un ātrumu, tie rada arī ievērojamus konfidencialitātes riskus. Tālāk ir sniegta šo risku izpēte.
- Datu konfidencialitātes riski: Daudzi mašīntulkošanas rīki saglabā lietotāja ievades datus, lai uzlabotu savus algoritmus. Tas nozīmē, ka lietojot pārlūku, ne tikai tiek vākti jūsu “Cookies”, bet ievadītais teksts, to starp potenciāli konfidenciāla informācija, var tikt saglabāta un analizēta šo rīku algoritmos, jo šādi rīki izmantojot AI (mākslīgo intelektu) arvien biežāk apmāca savus algoritmus, šādi uzlabojot lietotājiem piedāvātos risinājumus. Ja tulkojums ietver konfidenciālus dokumentus vai personas datus, tad pastāv risks, ka šī informācija tiek izmantot šādu algoritmu apmācībai vai pat uzglabāta.
- Nedroša datu pārraide: Izmantojot tiešsaistes mašīntulkošanas pakalpojumus, dati bieži tiek pārsūtīti internetā. Ja netiek izmantoti pareizi šifrēšanas protokoli (piemēram, HTTPS), šos datus var pārtvert trešās puses, kas pēc tam tos var ļaunprātīgi izmantot.
- Konteksta zudums: Mašīntulkošanas rīki šobrīd vēl nav spējīgi uztvert teksta kontekstu vai teksta stilistisko nozīmi. Tādēļ lietojot šādus rīkus, pastāv risks, ka tulkojums būs nekorekts, vai pat aplams. Ja nozīmīgas detaļas, piemērām, līguma punkti, ir tulkoti nekorekti, tas var radīt nopietnus riskus, ne tikai reputācijas apdraudējumus, bet finansiālus zaudējumus.
- Tulkojamā satura kontroles trūkums: Kad teksts ir ievadīts mašīntulkošanas rīkā, lietotāji parasti zaudē kontroli pār to, kā šis saturs tiek apstrādāts un uzglabāts. Šis kontroles trūkums var būt problemātisks, jo īpaši, strādājot ar intelektuālo īpašumu vai konfidenciālu biznesa informāciju.
- Trešo pušu piekļuves iespējas: Lietojot mašīntulkošanas rīkus, šo rīku izstrādātāji var kopīgot vai pārdot lietotāja datus/informāciju trešajām pusēm reklāmas vai analītikas nolūkos. Lietotāji bieži vien nevar zināt, vai nav iepazinušies ar noteikumiem, kā viņu dati tiek izmantoti vai koplietoti, radot rīkus par nesankcionētu piekļuvi privātai informācijai.
- Paļaušanās uz lietotāju veidotu saturu: Daudzas mašīntulkošanas sistēmas mācās no lietotāju ģenerētiem tulkojumiem un to uzlabojumiem. Ja lietotāji ievada sensitīvu vai konfidenciālu tekstu, tas var netieši veicināt tulkošanas rīka atmiņā saglabāt un arī citiem lietotājiem piedāvāt šādu pašu risinājumu. Šādi radot turpmākus privātuma riskus, jo neviens no lietotājiem nevar kontrolēt šādu rīku algoritmus.
- Normatīvo prasību pārkāpšanas riski: Uzņēmumiem, kas izmanto mašīntulkošanas pakalpojumus, ir jāapzinās atbilstība tādiem noteikumiem kā GDPR (Vispārīgā datu aizsardzības regula). Mašīntulkošanas izmantošana konfidenciāliem datiem var novest pie riska, ka tiek pārkāpta šāda regula, ja netiek ievēroti atbilstoši piesardzības pasākumi un lietotājam nav zināšanu, kā precīzi šādi rīki strādā.
- Ierobežoti drošības līdzekļi vai to garantijas: Lai gan daži mašīntulkošanas pakalpojumi piedāvā privātuma aizsardzību, tiem var nebūt stabilas drošības funkcijas salīdzinājumā ar profesionāliem tulkošanas pakalpojumiem. Uzņēmumi vai privātpersonas, kas apstrādā konfidenciālu informāciju, izmantojot šādus rīkus nekad nevar 100% būt droši, ka šāda pakalpojuma sniedzējs pēc tulkojuma nodrošināšanas šo informāciju iznīcina, nevis saglabā algoritma atmiņā, lai nākamajam klientam varētu piedāvāt ko līdzīgu.
Privātuma risku mazināšana
Izmantojiet bezsaistes risinājumus: lai tulkotu konfidenciālu informāciju, apsveriet iespēju izmantot bezsaistes tulkošanas programmatūru, kas nepārsūta datus internetā un kas neapmāca savus AI(mākslīgā intelekta) algoritmus.
Izlasiet konfidencialitātes noteikumus: Pirms šādu rīku lietošanas iesakām izlasīt, iepazīties ar noteikumiem, kas atrunā, kā tiek apstrādāti jūsu dati, pretējā gadījumā, lietojot šos rīkus visu risku uzņematies jūs paši.
Ierobežojiet konfidenciālu datu ievadi: Lai neradītu liekus risku, izvairieties no konfidenciālas informācijas ievadīšanas šādos mašīntulkošanas rīkos, šādi izvairoties no riskiem.
Meklējiet profesionālus tulkošanas pakalpojumu sniedzējus.
Secinājumi:
Lai gan mašīntulkošana piedāvā ievērojamas priekšrocības pieejamības un ātruma ziņā, lietotājiem ir jāapzinās ar tiem saistītie privātuma apdraudējumi riski. Ikdienas saziņai vai vienkāršu un nelietu tulkojumu veikšanai šie rīki ir piemēroti, bet lietotājam ir jāseko rūpīgi līdz, kas tiek iekopēts šādos rīkos. Viena lieta, ir pārtulkot e-pasta ziņu, bet pavisam cita ir šādā rīkā censties tulkot līgumus vai kādu konfidenciālu informāciju.
Maziniet risku izvēloties drošas tulkošanas metodes šādi aizsargājot sevi arvien digitālākajā pasaulē.